Strona główna | Galeria zdjęć | Aktualności | Księga gości | Informacje | Nauczyciele | Linki | Promyczek | Nasza szkoła | Publikacje nauczycieli | Publikuj
Wybierz dział publikacji
Wpisz szukane słowa
Wyszukaj w:

Publikacje / logopedia / Marzena Żakowska - Zabawy z wiatrem (głoska - sz) - scenariusz zajęć logopedycznych X


Autor: Marzena Żakowska
opublikowano: 2011-11-03 :: 20:25






SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

Temat: „Zabawy z wiatrem” – artykulacja głoski „sz”.

 

Cel:

-         wywołanie głoski „sz”;

-         utrwalanie artykulacji głoski „sz” w nagłosie.

Cele szczegółowe:

-         uczeń ma usprawniony aparat oddechowy i narządy artykulacyjne;

-         słuchowo różnicuje głoskę „sz”;

-         wykonuje ćwiczenia wprowadzające język i wargi do wymowy „sz”;

-         prawidłowo wymawia głoskę „sz” w izolacji, sylabach, wyrazach w nagłosie;

-         stara się mówić staranie i wyraźnie.

 

Metody: słowne, działań praktycznych, słuchowe, wzrokowe,

               naśladownictwo, zabawa, ćwiczenia.

Forma: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: wstążki, miska z wodą, papierowe statki, kolorowe liście, plansze z obrazkami, „Dmuchajka”, lustro, grzechotki, Multimedialny Program Logopedyczny „Logopedia”.

 

Przebieg zajęć:

 

1.    Powitanie, uświadomienie celu zajęć.

2.    Gimnastyka ciała z wiatrem.

Dzieci mają przewiązane wstążki do ramion i rąk. Wykonują polecenia nauczyciela, np. naśladujemy przechylone przez wiatr drzewo, ruchy naprzemienne, swobodny ruch dziecka.

 

3.    Ćwiczenia oddechowe:

        „Statki na wodzie” (dmuchanie na papierowe statki w misce z wodą),

        „Jesienne liście” (dmuchanie na papierowe lub wysuszone liście).

         

4.    Gimnastyka buzi i języka przed lustrem.

-         wysuwanie warg, cmokanie,

-         dotykanie czubkiem języka do górnego dziąsła (malowanie sufitu), do górnych zębów (malowanie ogrodzenia), liczenie zębów (dotykanie kolejno czubkiem języka zębów),

-         smarowanie czekoladą górnego wałka dziąsłowego i wylizywanie czekolady językiem itp.

 

5.    Artykulacja głoski „sz” przed lustrem:

        prezentacja układu warg, policzków i języka przy wymowie głoski „sz”,

        naśladowanie szumu wiatru – artykulacja „sz”.

 

6.    Słuchowe różnicowanie głoski „sz” w wyrazach.

Uczniowie grają na grzechotkach, gdy w wyrazie słyszą głoskę „sz”:

-         motyle, klasa, szkoła,

-         koszula, kula, siatka,

-         skakanki, szmatki, sanki,

-         mysz, los, klosz,

-         osiem, muszelka, panienka,

-         gruszka, poduszka, kość.

 

7.    Praca z komputerem i mikrofonem – program „Logopedia”- głoska „sz”.

Uczniowie nagrywają swoją wymowę głoski „sz” w izolacji, w sylabach i wyrazach w nagłosie oraz wykonują ćwiczenia na komputerze.

 

8.    Zabawa dźwiękonaśladowcza „Silny wiatr”.

Dzieci naśladują zwierzęta występujące w opowiadaniu, a na hasło „ nagle zawiał  silny wiatr” – machają rękami w górze i naśladują odgłos wiatru wymawiając „sz”:

 

Konik Wędrowniczek wybrał się na spacer (kląskanie), poszedł na polanę, gdzie pasły się krowy (mu, mu..) i owce (bee, bee...). Tuż obok po stawie pływały trzy żółte kaczuszki (kwa, kwa...), nagle zawiał silny wiatr (sz, sz...).  Konik szybko uciekł na podwórko (kląskanie), gdzie chodziły kurki (ko, ko...) i koguty (kukuryku), nagle zawiał silny wiatr (sz, sz...). Konik się wystraszył, ominął psa w budzie (hau, hau), skoczył przez jedną przeszkodę (1x hop), potem przez dwie (2x hop), a na koniec przez trzy (3x hop) i zmęczony odpoczywał pod drzewem (sapanie). Na drzewie siedziała sowa (uhu, uhu), a pod krzakiem leżał wąż (sss...), nagle zawiał silny wiatr (sz, sz...). Konik szybko pobiegł do stajni (kląskanie), tam zmęczony położył się na sianie, ziewnął trzy razy i głęboko zasnął (chrapanie). A wiatr wiał, wiał... (sz, sz...).

 

9.    Zakończenie:

        zadanie pracy domowej – Wydrukowane ćwiczenie z programu „Logopedia”

        przekazanie sobie „fajki pokoju” - „Dmuchajki” i grupowy uścisk.

 

Opracowała i przeprowadziła:

mgr Marzena Żakowska – logopeda

Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Błoniu



© 1999-2014 Ewa Krysińska